Gdzie na rower w Szczecinie?

Podróżowanie rowerem to świetny sposób na zwiedzanie, nie tylko dlatego, że rower to ekologiczny środek transportu, ale także dlatego, że pozwala on na zobaczenie miasta z zupełnie innej perspektywy i dotarcie w miejsca, w które nie da się dojechać samochodem. Wiele polskich miast inwestuje coraz więcej środków w rozwój turystyki rowerowej, a jednym z przykładów są trasy rowerowe w Szczecinie, których z roku na rok jest coraz więcej.

Wycieczki rowerowe w Szczecinie i po jego najbliższych okolicach mogą stanowić naprawdę dużą atrakcję. Niewątpliwą zaletą tego miasta wpływającą na atrakcyjność tras rowerowych jest bowiem jego położenie – tuż przy granicy z Niemcami i nad wodami Zalewu Szczecińskiego. Zarówno trasy rowerowe w Szczecinie, jak i w jego najbliższym sąsiedztwie należą do jednych z najbardziej malowniczych w całym kraju.

Dalekobieżne trasy rowerowe – Szczecin, Niemcy i nie tylko

Trasy rowerowe w Szczecinie przebiegają nie tylko przez samo miasto i jego okolice, ale biegną też dalej, pozwalają na zwiedzenie sporej części województwa zachodniopomorskiego oraz łatwy przejazd do Niemiec. Jedną z najbardziej popularnych tras rowerowych Szczecin – Niemcy jest trasa rowerowa „Wokół Zalewu Szczecińskiego”. Ma ona długość prawie 300 km i prowadzi rowerzystów przez najbardziej malownicze okolice samego zalewu i położonych nad jego brzegiem miast i miasteczek. Wraz z trasą rowerową „Wokół Zalewu Szczecińskiego” można odwiedzić sam Szczecin, Świnoujście, Międzyzdroje oraz Anklam i Usedom po niemieckiej stronie. Inną dalekobieżną trasą rowerową w Szczecinie jest „Trasa Pojezierzy Zachodnich” prowadząca przez pięć parków krajobrazowych i rozpoczynająca się na granicy polsko-niemieckiej, w punkcie widokowym utworzonym na moście w Siekierkach. Trasa ta ma ponad 100 km długości i również jest polecana bardziej zaawansowanym rowerzystom. Wymieniając trasy przelotowe łączące kilka regionów, trudno nie wymienić trasy BlueVelo, która przebiega przez pięć wschodnich województw, biegnie wzdłuż Odry, rozpoczyna się na Dolnym Śląsku, a kończy nad Bałtykiem. Docelowo trasa ta ma się również łączyć z innymi trasami międzynarodowymi.

Zwiedzanie Szczecina na rowerze

Tym którzy wolą krótsze trasy rowerowe, Szczecin również ma wiele do zaoferowania. W mieście jest bowiem wiele miejsc odpowiednich na przejażdżkę rowerową. Wymienić tu można miejskie parki czy Las Arkoński, polecane szczególnie na wycieczkę z dziećmi. Trasy rowerowe w Szczecinie mogą również oprowadzić po licznych zabytkach, m.in. Wałach Chrobrego, Zamku Książąt Pomorskich czy nabrzeżu z zabytkowymi dźwigami. Niemałą atrakcją tras rowerowych Szczecina jest możliwość przejechania nad kanałami, Odrą Zachodnią i jej licznymi odnogami, tworzącymi w okolicy sporo mniejszych i większych wysp. Zamiast mapy ścieżek rowerowych w Szczecinie z powodzeniem skorzystać można z map ścieżek i tras rowerowych udostępnianych bezpłatnie na portalu i w aplikacji mobilnej Traseo.