Podczas nadchodzących Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa, miłośnicy historii Szczecina będą mieli okazję przyjrzeć się dokumentacji budowlanej dawnej willi Łękno. Wydarzenie to będzie doskonałą okazją do zgłębienia wiedzy na temat szczecińskiej dzielnicy, zasiedlanej niegdyś przez zamożne mieszczaństwo. Paweł Gut, pracownik Archiwum Państwowego w Szczecinie, poprowadzi prelekcję opowiadającą o kulisach życia tej klasy społecznej.
Gut podkreśla, że jednym z interesujących elementów prezentacji jest willa Richarda Clausa, która obecnie nie istnieje. Jej miejsce zajął budynek stacji krwiodawstwa przy al. Wojska Polskiego. W swoich czasach był to imponujący apartamentowiec z trzema piętrami wynajmowanymi bogatym mieszkańcom Szczecina.
Dokumentacja budowlana przechowywana w Archiwum Państwowym w Szczecinie to skarb dla miłośników architektury i historii miasta. Zawiera ona starannie wykonane projekty obiektów z przełomu wieków. Łącznie, jak informuje Gut, w Szczecinie przetrwało 16 tysięcy jednostek archiwalnych dokumentacji technicznej. Około 80-90% przedwojennych budynków miasta, od domów mieszkalnych i willi, po kamienice w centrum i obiekty przemysłowe, posiada swoją dokumentację w tym archiwum.
Spotkanie z historią szczecińskiego mieszczaństwa odbędzie się we wtorek, o godzinie 14:00 w Archiwum Państwowym w Szczecinie.
Warto przeczytać
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego bada serię podejrzanych pożarów na wyspach Międzyodrza
Archiwum Państwowe w Szczecinie wzbogaciło się o cenne zasoby historii lokalnej
Kolejny pożar w Siadle Dolnym: Strażacy i samoloty ponownie w akcji