Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź został ukarany. Z czym się to wiąże?

Arcybiskup został ukarany przez samego papieża w związku z tuszowaniem nadużyć seksualnych dokonywanych przez jego podwładnych. Arcybiskup musi m.in. musi opuścić archidiecezję.

Komunikat w sprawie arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia wydała nuncjatura papieska. Arcybiskup został ukarany po śledztwie prowadzonym przez samą Stolicę Apostolską. Śledztwo było wynikiem licznych zawiadomień formalnych. Wykazało ono, że arcybiskup dopuścił się wielu nadużyć i zaniedbań. Dotyczyły one głównie nadużyć seksualnych wobec małoletnich dokonywanych przez podlegających mu księży. Śledztwo udowodniło też, że Arybiskup Sławoj Leszek Głódź w niewłaściwy sposób zarządzał archidiecezją.

Teraz arcybiskup musi opuścić archidiecezję gdańską i zamieszkać poza nią. Nie może także brać udziału w jakichkolwiek spotkaniach publicznych na terenie tej archidiecezji – zarówno świeckich, jak i religijnych. Duchowny zobowiązany jest także dokonać wpłaty z własnych funduszy na rzecz Fundacji św. Józefa”. Datek będzie przeznaczony na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.