Bezpłatne warsztaty programistyczne dla młodzieży w Zachodniopomorskiem zyskują na popularności

Więcej niż dwieście osób z szkół ponadpodstawowych uczestniczy w Zachodniopomorskich RoboCampach. Są to darmowe kursy online dotyczące programowania, które skierowane są do młodzieży z regionu zachodniopomorskiego. Projekt jest częścią większego programu „Pomorze Zachodnie – gdzie biznes łączy się z nauką”, którego inicjatorem jest Marszałek Województwa, Olgierd Geblewicz. Całość finansowana jest ze środków pochodzących z Unii Europejskiej, a rozpoczęła się w lutym bieżącego roku.

Nazwana Zachodniopomorskimi RoboCampami inicjatywa edukacyjna adresowana do nastolatków zamieszkałych na terenie województwa zachodniopomorskiego przekroczyła już połowę swej trasy. Wszystko wskazuje na to, że jest to projekt odnoszący sukcesy! Jak dotąd, zgłaszają się do niego studenci i studentki z ponad 50 gmin regionu, sumując się do liczby przekraczającej dwieście osób. Różnorodne ćwiczenia obejmują naukę kodowania i rozwijanie umiejętności cyfrowych w językach programowania takich jak Python czy C#, a także zdobywanie wiedzy o wytwarzaniu i zarządzaniu bazami danych za pomocą języka SQL oraz budowania stron internetowych. Za jakość merytoryczną zajęć odpowiada największa polska szkoła programowania dla dzieci i młodzieży – Giganci Programowania.

Reakcje uczestników na akcję oraz ich satysfakcja z poziomu edukacji i nabytej wiedzy są tak imponujące, że Marszałek już teraz rozważa organizację kolejnej edycji darmowych warsztatów programistycznych. W dodatku, konkretne daty drugiej edycji Zachodniopomorskich RoboCampów nie są jeszcze znane. Aby móc skorzystać z bezpłatnych warsztatów, należy spełniać wymóg bycia mieszkańcem województwa zachodniopomorskiego, mieć od 14 do 19 lat i być uczniem szkoły ponadpodstawowej.