Depilacja laserowa a leki antydepresyjne

Zabiegi kosmetologiczne z zakresu depilacji laserowej to jedne z najczęściej wykonywanych rodzajów depilacji. Stanowią one najskuteczniejszą formę usuwania niechcianego owłosienia, które niosą za sobą wiele korzyści. Wykonywanie zabiegów depilacji laserowej wiąże się jednak z wcześniejszym wykluczeniem przeciwwskazań. Czy leki antydepresyjne stanowią przeszkodę do jej wykonania? Oto wskazówki.

Czym są leki antydepresyjne?

Leki antydepresyjne to środki farmakologiczne, które stosowane są w celu leczenia chorób tj. depresja oraz jej nawrotom. Tego rodzaju związki stanowią stosunkowo młodą grupę związków, ponieważ obecne są na rynku medycznym od 70 lat. Leki antydepresyjne wykorzystywane są głównie w leczeniu depresji, ale również w innych jednostkach chorobowych, do których zalicza się:

  • zaburzenia lękowe;

  • zespół stresu pourazowego;

  • ADHD;

  • zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia);

  • fobie;

  • ataki paniki;

  • migrena;

  • zaburzenia adaptacyjne.

Warto podkreślić, że antydepresanty znajdują zastosowanie również w dziedzinie medycyny jaką jest neurologia. Stanowią formę leczenia przewlekłego bólu, który spowodowany jest urazami lub chorobami układu nerwowego, kostnego lub mięśniowego. Ich głównym celem jest przywracanie równowagi w centralnym układzie nerwowym, który tworzy mózg oraz rdzeń kręgowy.

Depilacja laserowa a leki antydepresyjne

Leki antydepresyjne podobnie jak inne środki farmaceutyczne wykazują wpływ na cały organizm człowieka. W związku z tym mogą przyczyniać się do powstawania skutków ubocznych, a także niepożądanych reakcji na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Należą do nich między innymi zabiegi kosmetyczne z zakresu laseroterapii.

Należy podkreślić, że zabiegi tego rodzaju mogą negatywnie oddziaływać z lekami, ziołami bądź suplementami diety zawierające w składzie związki fotouczulające. Wśród leków antydepresyjnych reagujących z działaniem światła wyróżnia się imipraminę, dezipraminę oraz amitryptylinę.

Wskazówki

Zwiększona wrażliwość na działanie światła przy jednoczesnym stosowaniu leków antydepresyjnych utrzymuje się około tygodnia po odstawieniu ostatniej dawki środków farmakologicznych.

Przeciwwskazania do depilacji laserowej

duże znamiona skórne wyniosłe ponad powierzchnię skóry (w miejscu zabiegu);
– tatuaż
(w miejscu zabiegu(;
– doustn
e retinoidy – aby wykonać zabieg, musi minąć 6 miesięcy od zakończenia leczenia;

– ciąża i karmienie piersią;
– stosowanie maści z retinolem (retinoidów miejscowych) w miejscu wykonania zabiegu – aby wykonać zabieg, musi minąć miesiąc od zakończenia leczenia;
– epilepsja (padaczka);

– skłonność do keloidów (bliznowców);
– cukrzyca;
– gorączka;
– leki fotouczulające, zioła fotouczulające (retinoidy, antybiotyki, dziurawiec, nagietek, szałwia, arcydzięgiel);
– choroby dermatologiczne skóry np: fotodermatozy, skłonności do przebarwień, odbarwień;
– nadwrażliwość na substancje wybielające;
– choroby autoimmunologiczne: np. toczeń, twardzina, bielactwo, łuszczyca;
– infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze w okolicy zabiegu (aktywna opryszczka);
– choroby psychiczne;
– choroby układu nerwowego;

– żylaki;

– nowotwory.

Podsumowanie

Depilacja laserowa Wrocław stanowi obecnie najskuteczniejszą formę usuwania niechcianego owłosienia z całego ciała. Jednak mimo wielu korzyści jakie daje każdemu z nas, depilacja laserowa to zabieg, do którego należy wcześniej odpowiednio się przygotować. Jednym z najważniejszych czynników jest stosowanie leków, w tym również leków antydepresyjnych. Jednoczesna terapia antydepresyjna oraz depilacja laserowa mogłaby wywołać negatywne skutki dla skóry. W związku z tym przed rozpoczęciem zabiegów trwałego laserowego usuwania owłosienia należy odpowiednio wcześnie zakończyć terapię farmakologiczną.