Diana, młoda rysica, staje się matką pięciu kociąt – niepokój wśród przyrodników

W świecie natury, konkretnie w królestwie rysi, pojawiła się nowa rodzina. Diana, dwuletnia rysica, której wolność przywrócono w maju 2022 roku, stała się dumna matką pięcioro kociąt. Cieszy ją to z pewnością, ale Maciej Tracz z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego wyraża swoje obawy i niepewność co do tego szczególnego wydarzenia.

Ten wyjątkowy miot, będący pierwszym dla Diany, przyszedł na świat na początku maja obecnego roku. Jednak aż do końca lipca liczba nowo narodzonych kociąt była skrzętnie skrywana przed oczami publiczności.

Maciej Tracz porównuje sytuację Diany do sytuacji młodej dziewczyny – siedemnastolatki, która niespodziewanie zostaje matką pięciorga dzieci. Wyraża on swoje zaniepokojenie, czy Diana będzie w stanie zapewnić wystarczającą opiekę i ochronę swoim młodym. W końcu jest jeszcze młoda. Obecnie cała rodzina przebywa w lasach niedaleko Choszczna, ale ich codzienna lokalizacja jest zmienne i nieprzewidywalna – rysie są znane ze swojej mobilności.

Stefan Jakimiuk, starszy ekspert od ochrony gatunków WWF Polska, mówi, że typowy miot rysicy wynosi od jednego do czterech kociąt. W związku z tym informacja o pięciorgu potomstwa Diany dostarczona przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze była dla niego wielkim zaskoczeniem. W czerwcu tego roku odnotowano już rzadkie zdarzenie – urodzenie czterech kociąt przez jedną samicę. Ale pięć kociąt to prawdziwa sensacja i rekord!