Na potrzeby filmu postanowiono zrekonstruować wielką budowlę sprzed 7 tys. lat w zachodniopomorskim

W Nowym Objezierzu zrekonstruowano fragment monumentalnej budowli, która istniała 7 tys. lat temu. Średnica budowli wynosi 110 m. Składa się na nią cztery dookolnych palisad oraz rowów. Wszelkie prace przeprowadzono na potrzeby filmu, który ma zostać upubliczniony pod koniec jesieni lub podczas zimy.

Badania nad pozostałościami budowli

Już od 2017 roku w Nowym Objezierzu badane są pozostałości po budowli sprzed 7 tys. lat. Naukowcy twierdzą, że takie budowle pełniły bardzo ważną część dla społeczności, która tutaj mieszkała. Nie do końca jednak wiadomo, jakie przeznaczenie miała dokładnie ta budowla. Przypuszcza się, że mogło to być miejsce kultu oraz spotkań okolicznych mieszkańców. Oprócz tego mogły one służyć do astronomicznych obserwacji.

Film związany z monstrualną budowlą

Pomysł związany ze stworzeniem filmu na temat tejże budowli wywodzi się od Krzysztofa Paluszyńskiego. To właśnie on postanowił, aby zrealizować zdjęcia do filmu pt. „Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat”. Pomysłodawcy udało się uzyskać dodatkowe pieniądze na film od Polskiego Instytu Sztuki Filmowej. Nad produkcją pracują m.in. znani archeolodzy, jak prof. Lecz Czerniak z Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego, a także prof. Jacek Wierzbicki, który jest z Wydziału Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ponadto w produkcji filmowej zagra chociażby badaczka rondela, a więc dr Agnieszka Matuszewska ze Szczecińskiego Uniwersytetu.

Zdjęcia do filmu zaczęto już pomiędzy zimą a wiosną 2021 roku. Planowo mają skończyć się najpóźniej pod koniec sierpnia. Łącznie do realizacji produkcji zaangażowano około 30 osób. Wśród nich byli m.in. statyści oraz epizodyści.

Odbudowa rondla na potrzeby filmu

W ramach zdjęć do filmu udało się zrekonstruować część rondela. Oczywiście rekonstrukcja powstała kilkaset metrów od miejsca, w którym niegdyś znajdowała się budowla. Rekonstrukcję przeprowadzono jednak tylko i wyłącznie na potrzeby filmu. Obecnie nie ma już tam praktycznie żadnych pozostałości.

Film pt. „Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat” ukaże się na koniec jesieni lub zimą. W produkcji będzie można ujrzeć m.in. sposób życia tamtejszych ludzi, a także specjalnie stworzona animacja trójwymiarowa. Producentom udało się odtworzyć rondel komputerowo, dzięki czemu zostanie on ukazany w filmie, a także całe otoczenie wokół. Oczywiście wszelkiego rodzaju animacje powstają w ramach konsultacji z ekspertami oraz naukowcami. Stąd też przedstawiane w filmie informacje i zdjęcia będą zarówno atrakcyjne pod kątem wizualnym, a także zgodne z prawdą naukową.

Historia rondeli

Co ciekawe rondele występowały jedynie na dosyć ograniczonych terenach. Do tej pory odkryto ich nieco ponad 180 sztuk. Miejsca ich występowania to m.in. Polska, Niemcy, Czechy, Słowacja, Austria oraz Węgry. Warto dodać, że występowały one w dosyć określonych latach. Mówi się, że był to okres pomiędzy 4850-4600 p.n.e. Obecnie w Polsce odkryto aż 8 takich konstrukcji. Do 2014 roku było ich jednak tylko trzy. Stąd też możliwe, że w kolejnych latach archeologom uda się odkryć kolejne budowle tego typu na polskich terenach.