Nad Zachodniopomorskie docierają kolejne wichury

wichury-zachodniopomorskie

Synoptycy zapowiadają, że od środy nastąpi załamanie pogody, które przyniesie ze sobą porywiste wiatry z prędkością 80 km/h. Gwałtowne podmuchy mają pojawić się najpierw na wybrzeżu i w zachodniej części Polski. Natomiast najbrzydsza pogoda zapowiadana jest na 17-19 lutego. W tych dniach prędkość wiatru może dochodzić nawet do 110 km/h.

Jak informuje IMGW, w nocy z 16 na 17 lutego województwo zachodniopomorskie nawiedzi kolejna wichura. Podmuchy wiatru mogą sięgać nawet 110 km/h, a przewidywana konwekcja liniowa ma przynieść ze sobą nie tylko obfity deszcz, ale także i burze. Wichura ma zostać ochrzczona imieniem „Ylenia” albo „Xandra”.

Nad Zachodniopomorskiem mają zawitać dwa silne podmuchy porywistego wiatru. Pierwszy z nich ma pojawić się 17 lutego w godzinach nocnych. Natomiast drugi przewidywany jest następnego dnia po południu. Na wybrzeżu już teraz można doświadczyć większych podmuchów wiatru. Z kolei na morzu wichry osiągają do 120 km/h. Jak na tę chwilę są to tylko krótkie podmuchy. Jednak w nadchodzących godzinach pogoda może się wyraźnie pogorszyć.

Krótkie podmuchy wiatru do 140 km/h

Warto zaznaczyć, że siła wiatru zależna jest także od ukształtowania terenu. W związku z tym siła i długość podmuchów mogą różnić się w zależności od obszaru. Na mapie synoptycznej można zauważyć, że brzydka pogoda dopiero się rozwija, stopniowo przekształcając się w kolejną wichurę.

Jak podaje łowca burz ze szczecińskiego oddziału organizacji Zachodniopomorscy Łowcy Burz – Patryk Chamerski, jeszcze nie wiadomo, czy wichura pojawi się też w kolejnych dniach, ponieważ modele map synoptycznych nie wykazują jeszcze spójności w tej kwestii. Obecnie pojawiają się krótkie, lecz gwałtowne podmuchy wiatru, które wahają się w przedziale 90-140 km/h (w zależności od obszaru), co jest bardzo dużą rozbieżnością.

Więcej szczegółów pojawi się w czwartek (17 lutego), kiedy sytuacja stanie się już bardziej czytelna.