Nowa era edukacji granicznej: Otwarcie Wyższej Szkoły Straży Granicznej

Podczas ceremonialnego apelu, które odbyło się nieco w cieniu, miało miejsce odsłonięcie tablicy informacyjnej i podniesienie flagi na maszt nowo utworzonej instytucji.

Pułkownik Piotr Boćko, rektor uczelni, wyraził swoje emocje, witając Wyższą Szkołę Straży Granicznej. Przywołał też wspomnienia z uroczystości pożegnalnych Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej, które odbyły się ostatni weekend.

Rektor dostrzegł również niepewność związaną z przyszłością nowo powstałej uczelni, ale wyraził jednocześnie nadzieję i determinację. Podkreślił, że choć dzisiejsza ceremonia ma charakter symboliczny, dla ponad trzystu pracowników jest to moment wielkiej wagi.

Wyższa Szkoła Straży Granicznej to pionierski projekt na skalę kraju, który oficjalnie rozpoczął swoją działalność 1 października. Pułkownik Piotr Boćko wyraził nadzieję na oficjalne rozpoczęcie roku akademickiego już w marcu i przyjęcie pierwszej grupy czterdziestu funkcjonariuszy.

Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej, który miał swoją siedzibę w Koszalinie, działał od 1992 roku. Od początku swojego istnienia, jego głównym celem było przygotowywanie funkcjonariuszy do wykonywania zadań na granicy.