Nowy wojewoda zachodniopomorski: Dawid Krystek z Nowej Lewicy ma 80% szans na tę nominację, według polityków KO

Według nieoficjalnych informacji uzyskanych od jednego z czołowych polityków Koalicji Obywatelskiej, Dawid Krystek, szczeciński lider Nowej Lewicy i dwukrotny kandydat na stanowisko prezydenta Szczecina, ma 80% szans na objęcie stanowiska wojewody zachodniopomorskiego. Krystek jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem na to stanowisko.

Informacje z Warszawy sugerują, że to właśnie Lewica będzie miała prawo nominować nowego wojewodę dla naszego regionu. Wiadomo już także, że wicewojewodami mają zostać politycy reprezentujący Koalicję Obywatelską (prawdopodobnie jeden ze szczecińskich radnych) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe.

Dawida Krystka faworyzuje Dariusz Wieczorek. Mimo silnej konkurencji ze strony Koalicji Obywatelskiej, która preferowała bardziej charyzmatycznego kandydata, Krystek walczył o tę nominację z determinacją. – Według słów naszego informatora, Stanisław Wziątek był preferowany przez Platformę Obywatelską, jednak brakuje „chemii” między nim a Wieczorkiem. Pewni obserwatorzy twierdzą nawet, że Wziątek jest bardziej związany z PO niż z Lewicą. Plany przewidują, że Wziątek powinien objąć stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, podczas gdy Krystek ma zostać wojewodą – relacjonuje nasz rozmówca.

Politycy Koalicji Obywatelskiej potwierdzają te informacje: – Choć dyskusje są jeszcze w toku i nie ma stuprocentowej pewności, daje to 80% szans. Istniała możliwość, że nominacja mogłaby trafić do Trzeciej Drogi, ale Adam Rudawski nie był zainteresowany tym stanowiskiem, a nikt inny nie miałby wystarczającej siły politycznej, by je objąć – mówią.