Prognoza pogody z Krzysztofem Ściborem: Nadchodzi odwilż, czy to koniec zimy?

Prowadzimy rozmowę na temat oczekiwanych warunków atmosferycznych w najbliższy weekend oraz możliwości obserwacji śniegu podczas nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Naszym gościem jest Krzysztof Ścibor, reprezentujący Biuro Prognoz Pogody Calvus.

Miasto Szczecin zostało w środę obsypane intensywnym opadem śniegu, który przemienił ulice w białą powierzchnię. Pytanie brzmi, czy możemy oczekiwać długotrwałej zimy?

Krzysztof Ścibor odpowiada, że zbliża się okres odwilży, co sugeruje, że nie powinniśmy przyzwyczajać się do widoku pokrytej śniegiem ziemi.

Zastanawiamy się, kiedy temperatura zacznie rosnąć?

Już jutro – w piątek, mróz zdecydowanie ustąpi. Mimo że temperatura w nocy z czwartku na piątek będzie wynosić minus 1 lub maksymalnie minus 2 stopnie Celsjusza, w ciągu dnia oczekiwany jest wzrost temperatury do wartości dodatnich – spodziewane jest plus 2 stopnie Celsjusza.

Czy to oznacza, że powinniśmy już pożegnać się ze śniegiem?

Nie tak szybko. Nadal możemy spodziewać się opadów śniegu w nocy z piątku na sobotę oraz w sobotę rano. Prognozowana temperatura w tym okresie to minus 1 stopień Celsjusza. W sobotę rano może pojawić się znaczna ilość opadów, jednak w ciągu dnia temperatura wzrośnie, co zapoczątkuje okres odwilży. Przewidywana temperatura na sobotnie popołudnie wynosi plus 1 do plus 2 stopni Celsjusza.