Początek sezonu na kleszcze. Przypominamy, jak się chronić

Kleszcze to najbardziej znienawidzone pajęczaki, które odstraszają nie tyle wyglądem, ile ryzykiem przenoszenia groźnych chorób. Z roku na rok coraz więcej kleszczy przenosi groźne dla ludzi i zwierząt choroby, dlatego ważne jest, by odpowiednio się przed nimi chronić. Podpowiadamy, jak bezpiecznie poruszać się na łonie natury.

Chroń swoje ciało przed atakami kleszczy

Kleszcze to mało wybredne stworzenia, które ciężko zniechęcić do ataków. W związku z tym po każdym spacerze w lesie, czy gęstym parku należy dokładnie obejrzeć ciało. Kleszcze szczególnie chętnie wgryzają się w miejsca, gdzie jest ciepło i skóra jest cienka. To między innymi pachwiny, okolice szyi, zagięcia kolan, pachy i okolice głowy. W ochronie przed kleszczami bardzo pomocne są jasne ubrania, zakrywające ciało. Szczególną uwagę należy zwracać na głowę i kostki u nóg. Czapka na głowę i długie skarpety na nogi to podstawa podczas wycieczek do lasu.

Dużą rolę w ochronie przed chorobami roznoszonymi przez kleszcze odgrywają szczepienia. Z kolei zwierzęta warto zabezpieczać odpowiednimi preparatami i obrożami odstraszającymi kleszcze.