Zimowe awarie pojazdów. Kiedy pomoc drogowa okaże sie niezbędna?

Zima stwarza szczególnie trudne warunki dla kierowców. Jako pomoc drogowa Okuniewicz otrzymujemy wiele wezwań do awarii w tym okresie. Jak odpowiednio przygotować swój samochód na zimę?

Zadbaj o samochód przed zimą

Przygotowanie samochodu na zimę jest kluczowe dla zmniejszenia ryzyka wystąpienia awarii. Jako pomoc drogowa Okuniewicz niejednokrotnie spotykaliśmy się z sytuacjami, gdy w pojeździe brak było zimowego ogumienia, czy w pełni sprawnego akumulatora. Działania mrozu, śniegu i wilgoci nie należy jednak bagatelizować. Niedopatrzenia ze strony kierowców mogą zwiększać niebezpieczeństwo z jazdy po śliskiej nawierzchni lub prowadzić do całkowitego unieruchomienia pojazdu.

Jak zatem zadbać o samochód przed zimą?

  • Wymiana opon na zimowe. Odpowiednia mieszanka gumowa oraz zimowy bieżnik zapewnią pojazdowi większą przyczepność na drodze. Opona zachowa swoją elastyczność i będzie lepiej sprawować się na śniegu, lodzie i suchym asfalcie od opony letniej.
  • Kontrola stanu akumulatora. Poziom naładowania akumulatora należy sprawdzić przed nadejściem mrozów. Kontroli warto poddać także stan świec żarowych, czy filtra paliwa. Sprawny akumulator zmniejszy ryzyko problemów z odpaleniem auta, jednak mimo to w samochodzie warto przewozić prostownik.
  • Przegląd układu klimatyzacji. Wielu kierowców przypomina sobie o tym wiosną, jednak o stan klimatyzacji warto zadbać przed zimą. Jest to bowiem dobry czas nie tylko na nabicie i odgrzybienie klimatyzacji, ale także wymianę filtrów. W samochodzie warto zamontować nowy filtr powietrza, kabinowy oraz filtr osuszacza.
  • Uzupełnienie płynów eksploatacyjnych. Kontroli powinien podlegać płyn hamulcowy, chłodniczy oraz płyn do spryskiwaczy. Ich parametry muszą być dostosowane do ujemnych temperatur, panujących zimą. Warto sprawdzić także olej silnikowy i upewnić się, że nie jest zbyt lepki.

Pielęgnacja samochodu przed i po nadejściu mrozów

Zimą nie można zapomnieć także o czyszczeniu auta, ponieważ osadzone na karoserii piasek i sól mogą negatywnie wpływać na kondycję lakieru. Jeszcze przed nadejściem mrozów dobrze wykonać woskowanie karoserii lub nałożyć na nią specjalną powłokę ceramiczną. Dzięki temu lakier będzie mniej narażony na oddziaływanie soli drogowej i pośniegowego błota. Kierowcy powinni stosować się także do kilku zasad dotyczących czyszczenia aut zimą. Po pierwsze, pojazd należy myć od góry do dołu, unikając wykonywania tej czynności w ujemnych temperaturach. Warto dobrze zabezpieczyć zamki przed wilgocią, ponieważ zamarznięta w nich woda może utrudnić późniejsze dostanie się do wnętrza samochodu. Należy również pamiętać, by przed przejściem do mycia zasadniczego dokładnie opłukać lakier z soli i piasku. Zapobiegnie to ewentualnemu porysowaniu karoserii.

Jakie awarie pojazdów pojawiają się zimą najczęściej?

Z doświadczenia wiemy, że zima jest szczególnym okresem pod względem awarii drogowych. Drobne usterki oraz wypadki zdarzają się wówczas częściej i trudno ich całkowicie uniknąć. Jako pomoc drogowa co roku pomagamy kierowcom w uruchomieniu ich pojazdów, a także usunięciu drobnych usterek wynikających z trudnych warunków drogowych. Na tej podstawie możemy wymienić kilka awarii samochodu, które zimą pojawiają się najczęściej.

Zimą mogą pojawić się problemy z otwarciem zamka lub uruchomieniem pojazdu.

Do typowych problemów z samochodami w okresie zimowym należą:

  • kłopoty z odpaleniem pojazdu, które są skutkiem rozładowania akumulatora lub złego stanu alternatora i rozrusznika; jeśli w samochodzie nie ma prostownika lub kabli rozruchowych, wówczas konieczne będzie wezwanie pomocy drogowej; w przypadku kłopotów z alternatorem i rozrusznikiem trzeba zgłosić się do mechanika,
  • problem z otwarciem zamka pojawia się zwłaszcza podczas przymrozków; opady deszczu, śniegu i mżawka powodują, że do zamka przedostaje się wilgoć, a gdy ta zamarznie, samochodu nie można otworzyć i konieczne jest wezwanie pomocy,
  • uszkodzona opona lub wygięte felgi, które zwykle są efektem najechania na dziurę w drodze lub uderzenia w zasypany krawężnik; usterka może mieć różną rozległość i zwykle utrudnia dalszą jazdę; niekiedy do naprawienia pojazdu wystarczy prostowanie felgi, innym razem konieczna będzie całkowita wymiana opony,
  • kłopoty z zawieszeniem pojawiają się na skutek jazdy po dziurach i oddziaływania solu, wilgoci oraz piasku obecnego na drodze; podczas zimy na uszkodzenie narażone są szczególnie amortyzatory, wahacze, czy łącznika stabilizatora.

Kierowcy powinni także zwrócić uwagę na stan szyb w pojeździe. Pęknięcia i odpryski szczególnie często pojawiają się zimą, czemu sprzyja niska temperatura. Lekkie uderzenie kamyka może spowodować, że na szybie pojawi się widoczne pęknięcie. Sprawy nie poprawia wszechobecny piasek i drobne kamienie, którymi posypuje się oblodzone drogi. Warto zatem kontrolować stan szyb przed każdym wyruszeniem w trasę.

Usterka na drodze – sposób postępowania

Zimowa awaria samochodu może nastąpić w każdym momencie. Jeśli kierowca zauważy ją na parkingu, wystarczy, że skontaktuje się z pomocą drogową i poczeka na naprawę pojazdu. Gorzej, jeśli usterka przytrafi się podczas podróży. Najważniejsze jest wówczas zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz – jeśli to możliwe – zjechanie samochodem na pobocze i umożliwienie normalnej jazdy pozostałym uczestnikom ruchu. Postępowanie podczas usterki na drodze można opisać w kilku prostych krokach. Jakich?

Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia wezwij pomoc drogową.

  1. Uruchom światła awaryjne, włóż kamizelkę odblaskową, a następnie postaw trójkąt ostrzegawczy. W terenie zabudowanym – bezpośrednio za lub na pojeździe, poza terenem zabudowanym w odległości ok. 50m od auta, a na autostradzie i drodze ekspresowej – 100 m.
  2. Przestaw samochód na pobocze. Jeśli nie jest to możliwe, wystaw trójkąt i oddal się od samochodu.
  3. Wezwij pomoc drogową, a jeśli to konieczne, to zadzwoń także po odpowiednie służby.
  4. Poczekaj na przyjazd pomocy drogowej, policji lub ratowników medycznych.

Kiedy wezwać pomoc drogową?

Jeśli w czasie zimy Twój samochód odmówi posłuszeństwa, skontaktuj się z pracownikami pomocy drogowej. Podczas rozmowy telefonicznej zapytają oni o przyczyny awarii i szybko ustalą, czy będą w stanie pomóc. W przypadku usług proponowanych przez naszą firmę kierowcy mogą liczyć na kompleksowe wsparcie. Jesteśmy w stanie pomóc przy całkowitym unieruchomieniu auta i odholowaniu go do warsztatu, a także wymianie niesprawnej opony. Zajmujemy się awaryjnym odpalaniem pojazdów, dowozem paliwa oraz otwieraniem zamarzniętych zamków. Na naszą pomoc mogą liczyć kierowcy, którzy doznali awarii pojazdu w efekcie trudnych warunków na drodze, a także osoby, których auta nie chcą ruszyć z parkingu i garażu. Ponieważ usterki samochodu nie da się przewidzieć, numer do pomocy drogowej dobrze mieć w swoim telefonie zawsze. W przypadku naszej pomocy drogowej Marek Okuniewicz całodobowe wsparcie otrzymać można pod numerem 604 285 303.

Pod ręką warto mieć numer do pracowników pomocy drogowej.

Awarie samochodów szczególnie często zdarzają się zimą. Rozładowany akumulator, zamarznięty zamek i pęknięta opona to tylko niektóre usterki, z którymi mierzą się wówczas kierowcy. Mieszkańcy Koszalina i okolic, którym przytrafiła się przykra awaria, mogą skorzystać z usług naszej firmy. Pomoc drogowa Marek Okuniewicz oferuje wsparcie kierowców przez całą dobę i w każdy dzień tygodnia. Zachęcamy do kontaktu kierowców samochodów osobowych, ciężarowych i dostawczych!

Artykuł powstał we współpracy z:

Całodobowa Pomoc Drogowa
Marek Okuniewicz
Kościelna 17 Kretomino
75-900 Koszalin

tel. +48 604 285 303
www: pomocdrogowa.i-koszalin.pl