Jak wybrać dobre okna

Jeśli zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie okien, zastanów się nad wszystkim, co okna robią dla Twojego domu. Zapewniają naturalne światło, widoki na zewnątrz, izolację i bezpieczeństwo. Najlepsze okna do każdego domu zapewnią wszystkie te korzyści, jednocześnie blokując przeciągi i promienie UV. Okno musi być również w pełni funkcjonalne i łatwe do prawidłowego otwierania i zamykania bez fizycznego obciążenia dla użytkownika.

Jak wybrać okna do domu?

Wiele zmiennych wpływa na Twoją decyzję o tym, jakie okna wybrać. Poniżej przedstawimy kilka kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem tego wyboru.

1. Materiał ram okiennych

Jeśli chodzi o wybór okien do domu, pierwszą rzeczą do ustalenia jest to, który materiał ramy będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom. W przypadku każdego materiału należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak wygląd, trwałość i właściwości izolacyjne. Wybierając zestaw okien, mamy do wyboru trzy główne materiały obramowania:

  • Okna drewniane – wiele najlepszych okien do instalacji domowych jest wykonanych z drewnianych ram, które zapewniają naturalny wygląd preferowany przez większość właścicieli domów. Jako naturalny materiał używany w architekturze od wieków, drewniane okna zapewniają doskonałą izolację i zwykle przetrwają kilka pokoleń mieszkańców danej nieruchomości. Drewno można malować lub lakierować, dzięki czemu można je zastosować w szerokiej gamie kolorów i stylów wnętrz.
  • Okna PCV – PCV jest tańszą alternatywą dla okien drewnianych i okien aluminiowych. To popularny materiał ze względu na swoją trwałość i ekonomiczność. Duża wytrzymałość, wszechstronność i niskie koszty utrzymania wynikają z produkcji z polimeru winylowego, który jest związany z atomami chloru, dzięki czemu ramy okienne nie są w rzeczywistości plastikowe i mogą dobrze współpracować ze stalą. Oznacza to, że właściciele domów nie będą ponosić wysokich kosztów bieżących. Wiadomo jednak, że ramy PCV blakną z czasem pod wpływem bezpośredniego działania promieni słonecznych.
  • Okna aluminiowe – okna aluminiowe są znacznie mniej podatne na wypaczanie niż inne typy okien; są też odporne na warunki atmosferyczne, korozję i szkodliwe działanie promieni UV, zapewniając optymalną wydajność i długą żywotność. Ich mocne ramy okienne będą trwać dłużej niż ramy drewniane i winylowe. Aluminiowe ramy okienne można dopasować do niemal każdego koloru i stylu domu dzięki malowaniu proszkowemu. Ponadto idealnie nadają się do dużych, nowoczesnych przeszkleń dzięki swojej dużej wytrzymałości.

2. Styl okien

Następną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie okien, jest styl. Różne style okien zapewniają różny stopień naturalnego światła i wentylacji. Ogólnie rzecz biorąc, okna są dostępne w wersjach, które przesuwają się w pionie lub w poziomie lub przechylają się na zewnątrz od góry, dołu lub z boku.

3. Wydajność energetyczna

Najlepsze okna do użytku domowego mają za zadanie blokować przepływ powietrza między zewnętrzem a wnętrzem domu. W ten sposób Twój dom pozostaje bardziej komfortowy przez cały rok podczas gorących i zimnych pór roku. Kiedy uderzą fale upałów, odpowiedni rodzaj okien pomoże zablokować ciepło i izolować chłód. Kiedy uderza wiatr, śnieg i ujemne temperatury, solidne okna pomagają uszczelnić ciepło i zapobiegają przedostawaniu się chłodu na zewnątrz.

Moskitiery – bezproblemowe wietrzenie wnętrz

Moskitiera okienna ma za zadanie zasłonić otwór w oknie. Zwykle jest to siatka wykonana z metalu, włókna szklanego, drutu z tworzywa sztucznego lub innych kawałków plastiku i rozciągnięta w ramie z drewna lub metalu. Służy do zapobiegania przedostawaniu się liści, owadów, ptaków i innych zwierząt do budynku lub osłoniętej konstrukcji, takiej jak ganek, bez blokowania przepływu świeżego powietrza.

Moskitiery idealnie sprawdzają się nie tylko na ciepłe dni, kiedy chcemy uniknąć nalotu komarów i muszek, ale znajdują zastosowanie także zimą. Moskitiera Anti-Smog, dostępna w Fintecnic, pozwala ograniczyć napływ spalin, zanieczyszczeń i pyłów z kominów do mieszkań, szczególnie w zimowe smogowe dni. Oprócz tego, na stronie fintecnic.pl znajdziemy wiele innych rodzajów moskitier, np. moskitiery plisowane czy moskitiery rolowane.

Fintecnic to producent okien i drzwi z Łodzi, który od 10 lat z sukcesami działa na rynku. Swoje produkty wytwarza w nowoczesnym parku maszynowym. W asortymencie znajdziemy m.in. okna PCV, okna aluminiowe, okna drewniane, rolety zewnętrzne, moskitiery czy bramy garażowe. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą na stronie internetowej fintecnic.pl