Poznaj zalety i zastosowanie imitacji trawy

Piękny trawnik bez wysiłku? Wybierz sztuczną trawę! To nowoczesny materiał, który doskonale imituje naturę i wyróżnia się wyjątkową trwałością, odpornością oraz łatwą eksploatacją. Sprawdź najważniejsze informacje o sztucznej trawie!

Sztuczna trawa – co to jest?

Sztuczną trawą, inaczej trawą syntetyczną, krajobrazową, określa się rodzaj materiału, którego zadaniem jest imitowanie wyglądu naturalnej trawy. Do jej produkcji stosowane są tworzywa jak polietylen i polipropylen w formie włókien na podkładzie z lateksu.

Początki sztucznej trawy to lata 60. XX wieku. To właśnie wtedy w Stanach Zjednoczonych opracowano syntetyczne trawniki w rolkach i zaczęto stosować je na boiskach sportowych zamiast naturalnej murawy.

Współczesna sztuczna trawa jednak znacznie różni się od tej, którą stosowano przed laty. Pierwsza generacja tego materiału była mało wytrzymała i szybko się niszczyła. Wraz z rozwojem technologii trawa syntetyczna zaczęła być coraz trwalsza i lepiej imitować naturę. Obecnie w sprzedaży można znaleźć materiały, które na pierwszy rzut oka zupełnie nie różnią się od dobrze utrzymanego trawnika.

Rodzaje sztucznej trawy

Obecnie sztuczna trawa ogrodowa dostępna jest w wielu wariantach. Syntetyczne trawniki różnią się pomiędzy sobą wysokością, gęstością, miękkością i barwą włókien, co pozwala na uzyskanie podłóż o różnorodnej estetyce i właściwościach.

W ofercie firmy Epufloor Grass – lidera na rynku sztucznej trawy w Europie – można znaleźć ją m.in. w poniższych typach:
– Cici – została opracowana tak, aby perfekcyjnie imitować naturalną trawę. Dzięki zastosowaniu różnych barw i typów włókien wygląda jak żywy trawnik.
– Excellence – bardzo gęsta i miękka, dlatego idealnie sprawdzi się w miejscach zabaw dzieci i wypoczynku.
– Forest – daje wrażenie stąpania po leśnym mchu.
– Supreme – ma miękkie, delikatne runo i jest odporna na intensywne użytkowanie.
– Active – niska i szorstka, doskonała do uprawiania sportów.

Sztuczna trawa – zastosowanie

Trawniki wykonane ze sztucznej trawy mają szerokie zastosowanie i mogą sprawdzić się w wielu miejscach. Gdzie załozenie trawnika tego typu będzie dobrym rozwiązaniem?

Przede wszystkim sztuczna trawa używana jest w obiektach sportowych – na boiskach, ale także w siłowniach czy klubach fitness.

Coraz częściej zamawiana jest również sztuczna trawa do ogrodu. Można ułożyć ją wokół całego domu, w jego strefie wejściowej, wokół basenu. Świetnie sprawdzi się też na balkonie i na tarasie.

Syntetyczną trawę można także wykorzystać w firmach, na przykład na balkonach, tarasach, dachach biurowców, na stoiskach targowych, witrynach.

Dlaczego warto wybrać sztuczną trawę?

Wśród głównych zalet sztucznej trawy znajdują się:
– Naturalny wygląd – wysokiej jakości sztuczna trawa ogrodowa wygląda jak żywa.
– Całoroczna – może służyć przez cały rok, także zimą.
– Wygoda i oszczędność czasu – syntetyczny trawnik nie wymaga czasochłonnego koszenia, podlewania.
– Trwałość – sztuczna trawa jest odporna na warunki atmosferyczne, niskie i wysokie temperatury, promieniowanie UV.
– Niski koszt utrzymania – korzystanie z niej nie wymaga ponoszenia wysokich nakładów finansowych.
– Szerokie zastosowanie – może być układana w różnych miejscach, na betonie, gruncie, piasku.
– Nadaje się do recyklingu – do produkcji sztucznych traw stosowane są materiały nadające się do przetworzenia.

Gdy zatem szukasz pomysłu na piękny i łatwy w utrzymaniu trawnik, trawa syntetyczna może być najlepszym wyborem!