Kąpielisko w Stepnicy zamknięte przez Sanepid

kapielisko-stepnica

Nad Zalewem Szczecińskim nie dzieje się zbyt dobrze. W tamtym tygodniu Sanepid ogłosił zakaz wchodzenia do wody na kąpielisku w Stepnicy. Po pobraniu próbek i przeprowadzeniu badań okazało się, że dopuszczalne stężenie enterokoków i bakterii E. coli zostało przekroczone. Ponadto, Zalew Szczeciński stał się również miejscem rozmnażania dla makroalg i fitoplanktonu.

Główny Inspektorat Sanitarny w Serwisie Kąpieliskowym donosi, że powodem zakazu są zarówno enterokoki i bakterie Escherichia coli, jak i fitoplankton morski oraz mikroalgi. Z tego powodu kąpielisko nie będzie już dostępne do użytku w tym sezonie.

Nie jest to już pierwsze w tym roku zamknięcie kąpieliska w Stepnicy. 12 sierpnia Sanepid również wydał jednodniowy zakaz wchodzenia do wody. Wtedy powodem były kwitnące sinice. Inne kąpieliska w woj. zachodniopomorskiem są dostępne do użytku, a to w Stepnicy jest jedynym, na którym obowiązuje zakaz.

Bakterie E. Coli i enterokoki żyją w jelitach. Zatrucie bakterią Escherichia coli prowadzi do zatrucia pokarmowego, a także do zakażenia dróg moczowych. Natomiast zatrucie enterokokami może wywołać posocznicę, zakażenie jamy brzusznej, zatrucie krwi i zakażenie w obrębie miednicy. Z kolei same makroalgi nie są niebezpieczne dla zdrowia. Jednak wewnątrz nich może rozwijać się rodzaj bakterii, które mogą powodować podrażnienia skóry.

Z tego względu kąpielisko w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim będzie ponownie otwarte, dopiero gdy będzie spełniać warunki ustanowione przez Sanepid. A z racji tego, że letni okres już się kończy, jest mało prawdopodobne, że kąpielisko zostanie otwarte jeszcze w tym sezonie.