Pozycja Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego na temat zaplanowanego strajku Polregio

Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wydał oświadczenie dotyczące potencjalnego strajku, który został zapowiedziany przez spółkę POLREGIO S.A. Zarząd ten przedstawił swoją perspektywę na tę sprawę w swoim najnowszym komunikacie.

Strajk został zaproponowany w wyniku referendum, które odbyło się we wszystkich jednostkach POLREGIO S.A. w okresie od 22 sierpnia do 7 września 2023 roku. Pytanie referendalne postawione pracownikom brzmiało: „Czy jesteś za przeprowadzeniem strajku w POLREGIO S.A., jeśli Zarząd POLREGIO S.A. nie spełni żądań dotyczących podwyżki płac, które zostały zgłoszone w sporze zbiorowym rozpoczętym listem z 19 czerwca 2023 roku?”.

Frekwencja referendalna wyniosła średnio 76,85%. Większość pracowników przyznała, że poprze strajk, jeśli nie dojdzie do porozumienia z Zarządem. W negocjacjach związkowców we wrześniu uzyskano podwyżkę wynagrodzenia o 800 zł w 13 województwach. Niemniej jednak, władze dwóch regionów – zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego – nie wyraziły zgody na te podwyżki.

Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego zdecydowanie podkreślił, że nie jest pracodawcą pracowników kolejowych, a zatem nie może uczestniczyć w negocjacjach dotyczących płac. Dlatego też, nie mogą być oni stroną w tych rozmowach.