Zabytki zachodniopomorskie: Kościół Świętej Trójcy w Czaplinku

czaplinek

Województwo zachodnio-pomorskie oferuje przepiękne tereny wakacyjne na łonie Matki Natury wszystkim turystom, którzy uwielbiają korzystać z morskiego relaksu. Aczkolwiek należy zaznaczyć, że ten wspaniały region dysponuje też imponującą liczbą wiekowych miejscowości i świetnie utrzymanych zabytków, które mogą zapewnić nam fantastyczne doznania zarówno wizualne, jak i edukacyjne. Jedną z takich prześlicznych mieścin jest Czaplinek, gdzie można podziwiać uroczy kościół pw. Świętej Trójcy.

Kościół Świętej Trójcy w Czaplinku to kościół rzymskokatolicki diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i metropolii szczecińsko-kamieńskiej. Nazywana sympatycznie przez mieszkańców Czaplinka „małym kościółkiem” ta zachwycająca świątynia została zbudowana na przełomie XIV i XV stulecia. Kościół powstał w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się drewniany zamek templariuszy i joannitów.

Wspaniałe atrakcje i zabytki Zachodniopomorskiego znajdziesz również na https://naszczecin.pl.

Sam budynek zaprojektowano w stylu gotyckim z dodatkami romanizmu. Natomiast jako główny materiał do budowy tego zabytkowego obiektu posłużył kamień polny. Warto tu dodać, że przez stulecia swojego istnienia kościół doświadczył niejednego pożaru i wielu innych zniszczeń. A to z kolei sprawiło, że obiekt był wielokrotnie przebudowywany i remontowany.

Dzisiaj, pomimo że świątynia jest zadbana i bardzo dobrze utrzymana, daleko jej do swojego pierwotnego wyglądu. Co więcej, po pożarze, jaki miał miejsce na początku XVIII wieku, spaliła się również wieża kościelna, która do dzisiaj nie została odbudowana. Niemniej jednak kościół w dalszym ciągu potrafi wprawić w zachwyt nie tylko swoim wyglądem zewnętrznym, ale również niesamowitym wnętrzem.

Niezwykłe wnętrze i wspaniałe organy

Odwiedzając Kościół Świętej Trójcy w Czaplinku, warto rzucić okiem na nietuzinkowy ołtarz baldachimowy, który wykonano w stylu barokowym – z pozłacanym baldachimem i ozdobnymi figurkami aniołów. Nie można też przejść obojętnie obok klasycystycznej ambony z 1823 roku, kopii obrazu Rubensa „Święta Trójca”, a także figuralnych polichromii z początku XIX wieku.

Natomiast główną atrakcję obiektu stanowią imponujące organy Saurea, które po raz pierwszy zabrzmiały w świątyni w XIX wieku. Dlatego, jeśli planujemy wypad do Zachodniopomorskiego, dopilnujmy, aby na naszej trasie pojawił się też Czaplinek.

Zapoznaj się również z najlepszymi atrakcjami w Zachodniopomorskiem.