Mało znane ciekawostki o Morzu Bałtyckim

Morze Bałtyckie stanowi cel turystyczny milionów osób rocznie. Pomimo tego duża część z nich nie poznała wszystkich tajemnic tego akwenu.

Przedstawiamy kilka interesujących ciekawostek na temat polskiego morza.

Bałtyckie Jezioro Lodowe

Wbrew pozorom Morze Bałtyckie nie zawsze były morzem. Można powiedzieć, że jest stosunkowo „młode” ponieważ powstało blisko 14 tysięcy lat temu, na skutek intensywnego topnienia lodowców z północy. Wzrost poziomu wody w opisywanym akwenie ustał około 6000 lat temu, a w tym samym czasie ustatkował się poziom jego zasolenia.

Urozmaicony krajobraz nad bałtycki morzem

Morze Bałtyckie wyróżnia się niezwykle urozmaiconą linią brzegową. Na jego skraju można podziwiać liczne piaszczyste plaże, wydmy, klify, mierzeje oraz lasy.

Takie zróżnicowanie przyczynia się do licznie występujących tam gatunków flory oraz fauny. Ponadto na morzu znajdują się wyspy, w tym popularny Wolin zamieszkały przez żubry i przyciągający rzesze turystów z całego kraju.

Zabytki na dnie morza

Podobnie jak inne tego typu akweny Morze Bałtyckie skrywa wiele reliktów z dawnych okresów historycznych. Jak można się domyślić są to statki, które zatonęły na jego wodach na przestrzeni tysięcy lat. Oficjalnie ich liczba wynosi ponad 100 sztuk, jednak można się domyślać, że na dnie akwenu znajduje się więcej zabytkowych wraków.

Tutaj więcej informacji na temat morza Bałtyckiego: https://www.ekarwia.pl/.

Bałtyk rośnie w siłę

Mieszkańcy większości regionów naszego kraju nie zdają sobie sprawy z tego, że morze Bałtyckie zwiększa swój obszar i pochłania około 50 hektarów lądu rocznie.

Z tego powodu w okolicznych miejscowościach stawia się wały z kamienia lub piasku, których zadaniem jest powstrzymywanie ekspansji wód. Takie postępowanie chroni polskie plaże i minimalizuje ryzyko podtopień w niewielkich kurortach i miastach.